DENTYSTA A STOMATOLOG

DENTYSTA A STOMATOLOG


09.12.2014

 · Stomatolog czy dentysta? Wydawać by się mogło, że „stomatolog” i „dentysta” to synonimy i można je stosować wymiennie. A jak to wygląda naprawdę? I jakie to ma znaczenie dla pacjentów? Słowo „stomatologia” pochodzi od greckiego „stoma”, czyli usta i "logia" – nauka, a „dentystyka” od łacińskiego „dens” – ząb.

Czym się różnią? Dentysta jest to specjalista od zębów, a jego łacińska nazwa, czyli „dens” oznacza właśnie ząb. Z kolei stomatolog zna się nie tylko na leczeniu zębów, ale też przyzębia, błon śluzowych, czy innych tkanek, które znajdują się w jamie ustnej.

Czym się różni dentysta od stomatologa? Stomatologia – nazwa pochodzi od greckego słowa stoma onaczającego usta oraz logos, czyli nauka. To słowo świetnie nawiązuje do okolicy którą się zajmujemy po 5-letnich studiach. Słowo dentystyka ma trochę mniejszy zasięg. Dens oznacza z łaciny “tylko” ząb. Logika podpowiada, że lekarz stomatolog zajmuje się całą jamą ustną, zaś dentysta tylko zębami, ale …

strona główna / artykuły / Dentysta a stomatolog - różnice. Dentysta a stomatolog - różnice. Dentysta i stomatolog - to pojęcia na co dzień często używane są jako synonimy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jest to jednak błędem. Warto przyjrzeć się różnicom pomiędzy tymi dwoma profesjami.

Pod koniec 2019 r. w chińskim mieście Wuhan pojawił się nowy koronawirus, który do tej pory rozprzestrzenił się niemal po całej kuli ziemskiej. Wirus ten atakuje drogi oddechowe, powodując nowy rodzaj wirusowego zapalenia płuc. Pierwotnie nazwano go 2019-nCoV, aktualnie otrzymał nazwę SARS-CoV-2 ze względu na filogenetyczne podobieństwo do SARS-CoV.

tak samo z dentysta i stomatologiem :) 0 0 blocked odpowiedział(a) 27.02.2010 o 19:53 niczym tylko tak się mówi dwoma nazwami ...